تعمیر پاور کامپیوتر

تعمیر پاور کامپیوتر

تعمیر پاور کامپیوتر با گارانتی معتبر و بصورت کاملا تخصصی در واحد تعمیرات تخصصی تعمیر با ما صورت می گیرد. پاور کامپیوتر بخشی از دستگاه است که برق کلیه قطعات را تامین کرده و در صورتیک دچار مشکل بشود به مرور زمان یا گاهی به سرعت باعث خرابی دیگر قطعات کامپیوتر از جمله مین برد نیز خواهد شد.

اگر از سالم بودن این قطعه مطمئن نمی باشید می توانید با خواندن این مقاله اقدامات لازم جهت تست پاور کامپیوتر خود را انجام بدهید و در صورت نیاز آنرا تعمیر و یا با مراجعه نمایندگی تعمیر کامپیوتر در مجموعه تعمیر با ما که دارای ضمانت نامه و گارانتی، می باشد یک پاور نو سفارش بدهید.

تعمیر پاور کامپیوتر

تعمیر پاور کامپیوتر یکی از تخصصی ترین و حرفه ای ترین  خدمات ارائه شده در مجموعه تعمیر با ما می باشد. برای خیلی از افراد این اتفاق افتاده باشد که بعد از خاموش کردن کامپیوتر، دیگر کامپیوترتان روشن نشود یا اینکه هنگام کار به یکباره خاموش شده باشد و دیگر روشن نشود و یا اینکه یک دفعه برق رفته باشد و بعد از اینکه برق خانه یا محل کار وصل شده است، دیگر قادر نخواهید بود کامپیوترتان را روشن کنید. از دلایل عمده برای این موضوع می توان به بروز ایراد در بخش پاور کامپیوتر اشاره کرد.

در این حالت تشخیص اینکه پاور کامپیوتر با ایراد مواجه شده است یا خیر و آیا نیاز به تعمیرات آن وجود دارد کمی سخت است. البته در صورتیکه یک تستر پاور دارید، میتوانید بعد از اینکه پاور را از داخل کیس بیرون آوردید، با اتصال آن به سوکت های پاور مطمئن بشوید آیا پاور سالم است یا خیر. البته کارکردن با تستر پاور نیز نیاز به تجربه و آشنایی با نحوه تست کردن دارد.

در صورتیکه نه تستر دارد و نه توانایی تشخیص اینکه آیا تجهیز شما با مشکل مواجه شده است یا خیر، بصورت یک قانون کلی می توانید سیم سبز رنگ را به سیم مشکی رنگ متصل کنید، در این حالت در صورتیکه فن پاور خاموش ماند، این یعنی اینکه پاور شما کلا نیاز به یک تعمیر اساسی دارد.

مراحل تعمیر پاور

 • كابل برق كامپيوتر و هر يك از سيمهاي ديگر متصل به پشت قاب را جدا كنيد.
 • اگر كامپيوتر از پيچ هاي محافظ استفاده مي كند ، دو پيچ را در انتهاي پشت قاب قرار دهيد. در صورت عدم وجود پيچ هاي موردي، قفل فلزي
 • را به سمت بالا برداريد تا قفل صفحه جانبي از قاب كامپيوتر باز شود.
 • پنل را به پايين فشار داده و آن را از قسمت بدنه بلغزانيد. پيچ هاي نگهدارنده پاور كامپيوتر را در گوشه بالا سمت چپ مادربرد برداشته و جدا كنيد. كابل هايي را كه از منبع تغذيه به مادربرد در حال كار هستند جدا كنيد.
 • بررسي كنيد كه آيا منبع تغذيه بوي سوختگي از آن مي دهد يا خير. در صورت وجود بوي سوختگي، بايد پاور تعويض شود.
 • ببينيد آيا فن منبع تغذيه غبار گرفته است. فن را با سشوار تميز كنيد.
 • در صورت ادامه مشكل دوباره پاور را از كامپيوتر خارج كنيد. بايد فكر تعويض فن باشيد.

مراحل سرویس پاور کامپیوتر

در اين قسمت مراحل سرويس و عيب يابي پاور كامپيوتر را مورد بررسي قرار مي دهيم:

 1. سخت افزار ها را بررسي كنيد:

اطمينان حاصل كنيد كه همه اتصالات به درستي برقرار شده است. اگر GPU يا ساير اجزاي رايانه را آپديت كرده ايد ، از قدرت كافي پاور كامپيوتر (PSU) اطمينان حاصل كنيد. قبل از اينكه كامپيوتر خود را ارتقا دهيد، توان پاور را در نظر بگيريد. اگر توان كافي نيست ، ابتدا PSU را ارتقا دهيد.
مادربرد خود را گوگل كنيد و ابزارهايي را كه مي توانند توان PSU را بررسي كنند، جستجو كنيد. اگر ولتاژ تحويل كمتر از حد مجاز باشد ، اين احتمال وجود دارد كه PSU شما براي تمام اجزاي موجود به اندازه كافي قدرتمند نباشد. دماي PSU را بررسي كنيد. گرم شدن بيش از حد پاور كامپيوتر مي تواند مشكلات زيادي ايجاد كند. كابل برق را از پريز جدا كرده و پس از ۳۰ ثانيه آن را وصل كنيد.
هارد كامپيوتر را بررسي كنيد.

2. باتري CMOS را برداريد:

برخي مواقع با برداشتن موقت باتري CMOS از مادربرد اين مشكل حل ميشود. اين كاربرد اصلي باتري براي حفظ تنظيمات ، زمان و تاريخ BIOS است. اين مورد نبايد تحت تأثير ارتقا سيستم قرار بگيرد.

به این نکات توجه کنید:

 • رايانه خود را خاموش كنيد.
 • سيم برق را از پريز بكشيد.
 • براي دسترسي به مادربرد پيچ ها را از روي قاب جدا كنيد.
 • دستان خود را روي بدنه فلزي قرار دهيد تا الكتريسيته ساكن از بين برود.
 • باتري CMOS را پيدا كرده و آن را خارج كنيد.مدتي صبر كنيد و دوباره باتري را وارد كنيد.
 • رايانه خود را روشن كرده و تنظيمات BIOS را ريست كنيد.

تعمیر پاور کامپیوتر

تست پاور کامپیوتر

 • در اينجا ابتدا بايد با اتصال دستگاه ديگري مانند راديو يا لامپ ، پريز برق را از نظر برق بررسي كنيد تا از وجود برق مطمئن شويد.
 • اگر رايانه از طريق محافظ برق متصل است ، آن را نيز بررسي كنيد.
 • اگر ديواره خارج از برق است ، كابل برق را كه به كامپيوتر مي رويد بررسي كنيد تا ببينيد آيا ولتاژ AC به واحد سيستم راه دارد يا خير.
  اين كار را با استفاده از مولتي متر انجام دهيد.
 • اگر برق وجود داشته باشد ، بايد رايانه را باز كرده و از منبع تغذيه مادربرد تغذيه كنيد.

چه زمانی برای تعمیر پاور کامپیوتر اقدام کنیم؟

خراب شدن صفحه کلید و نشناختن آن توسط کامپیوتر
مشکلات ظاهری در اجزای داخلی پاور
ری‌­استارت شدن ناگهانی سیستم
نشناختن دستگاه­‌هایی که توسط پورت یو اس بی به سیستم متصل می­‌شوند. مانند ماوس یا کیبورد و …
عدم روشن شدن کامپیوتر و یا ری‌استارت شدن آن پس از بالا آمدن دستگاه
تغییرات در صدای فن‌­های سی پی یو و کارت گرافیکی
کُندی در سیستم و بالا رفتن دمای سی پی یو
کندی در عملکرد صفحه کلید در هنگام نوشتن مطالب (بصورتیکه بعد از تایپ نتیجه با تأخیر در صفه ظاهر شود)

البته همه این نشانه‌­ها، خرابی قطعی پاور را بیان نمی­‌کنند، اما در صورتی که با هر کدام از موارد بالا روبه‌­رو شدید، پاور کامپیوتر حتماً باید چک بشود.

تعمیر پاور کامپیوتر

مشکلات رایج پاور کامپیوتر

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، برای تعمیر پاور کامپیوتر حتماً به تعمیرکار حرفه‌­ای کامپیوتر مراجعه کنید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری نمایید.

 • خاموش شدن پاور بدون هشدار

اگر کامپیوتر شما بدون هیچ هشداری خاموش می‌‌شود، می‌‌تواند به چند دلیل باشد. گاهی این موارد به دلیل داغ شدن بیش از حد سیستم، و یا مشکلات و مسائل سخت افزاری دیگر به وجود آید.

البته ویروسی شدن و دیگر مشکلات سیستم عامل هم سبب ایجاد این امر می‌‌شود. می‌توان گفت مشکلات پاور کامپیوتر از مهم‌ترین علل خاموش شدن کامپیوتر بدون هیچ علامت هشداری است.

یکی از دلایل خاموش شدن ناگهانی یا ری‌­استارت شدن سیستم ممکن است از نوسانات برق یا خراب بودن کابل باشد. جهت اطمینان باید پاور بوسیله دستگاه تستر پاور چک شود یا با پاور دیگری که مطمئن هستید سالم است سیستم را روشن کنید.

 • روشن نشدن لامپ سری

یکی دیگر از مشکلات پاور کامیپوتر این است که با وجود وصل کردن دو شاخه پاور به پریز مدار لامپ سری، لامپ روشن نمی‌‌‌شود. این مشکلات می‌‌‌تواند به دلیل خرابی جک ورودی، خرابی فیوز، خازن‌های بزرگ و خرابی هیت سینگ به وجود آید.

 • روشن شدن مدار سری و خاموش نشدن آن

اگر پس از اتصال پاور به مدار، لامپ سری روشن می‌‌شود ولی خاموش نمی‌‌‌شود. این قبیل مشکلات پاور کامپیوتر می‌تواند به دلایلی مانند خرابی RCL اولیه و ثانویه، خرابی دیود، خرابی‌‌‌های ناشی از ترانزیستورهای هیت سینگ اول، Z1-4،Z2 به وجود آید. همچنین خرابی ترانس‌‌‌ها و هر قطعه دیگر که اتصالی کرده باشد موجب روشن ماندن لامپ می‌شود.

 •  سوختن ماسفت (Mosfet)

سوختن ماسفت یکی دیگر از مشکلات برای تعمیر پاور کامپیوتر است. ماسفت سوئیچ الکترونیکی ساده‌‌‌ای است که در مدارهای الکترونیکی استفاده می‌‌‌شود. وقتی که کارهای سنگین با سیستم انجام می‌‌‌شود یا دمای سیستم بیش از اندازه بالا می‌‌‌رود، ماسفت می‌‌‌سوزد و صدایی کوتاه از فن شنیده می‌‌‌شود و کامپیوتر خاموش می‌‌‌شود. در زمان سوختن ماسفت، مدار کوتاهی ایجاد می‌‌‌شود که در PSU هوشمند، با خاموش کردن سیستم از خود محافظت می‌‌‌کند.

 • سوئیچ نکردن پاور

سوئیچ نکردن جریان الکتریکی هم گاهی با وجود اینکه پاور در تیپ مدار سری، سالم است و سیم‌‌‌های سبز و بنفش نیز جریان الکتریکی ۵ ولت را نشان می‌‌‌دهد، مشاهده می‌­شود. با این روش  می‌‌تواند به دلیل خرابی IC7500 و یا TL494، خرابی ترانزیستور سوم در هیت سینک اول و یا IC کنار هیت سینک به وجود آید.

 •  سوختن فیوز پاور

سوختن فیوز پاور یکی از معمول‌‌‌ترین آسیب‌‌‌های پاور است که علاوه بر تغییر رنگ، سیم نازکی که در آن قرار دارد نیز به دلیل عبور جریان برق زیاد دچار آسیب شده‌است، به این دلیل فیوز از بین می‌‌‌رود.

ارتباط بین دیگر قطعات، بعد از فیوز قطع شود و جریان زیاد باعث آسیب‌‌‌های دیگر آن خواهد شد. در بیشتر موارد کارکرد زیاد پاور و گرمای بیش از حد دیودها در قسمت پل رکتی‌فایر باعث عبور جریان زیاد و سوختن فیوز می‌‌‌شود که با رفع این ایرادها و تعویض فیوز و دیودها (با انواع مشابه آن) مشکل حل شده و پاور دوباره سالم کار خواهد کرد.

نمایندگی تعمیرات کامپیوتر در محل

با به وجود آمدن مشکلات پاور کامپیوتر بسیاری از افراد از خود سوال می‌‌‌کنند که آیا این مشکلات پاور کامپیوتر قابل بر طرف شدن است یا خیر! در پاسخ به این سوال باید گفت که بسیاری از این مشکلات به علت کثیف بودن بیش از حد اجزای داخلی پاور رخ می‌‌‌دهد. بنابراین در اولین قدم برای رفع مشکلات پاور کامپیوتر بهتر است، به تمیز کردن پاور اقدام کرده و داخل آن را از گرد و غبار تمیز کنید.

وقتی تعمیر با ما را به عنوان مرکز تخصصی تعمیر پاور کامپیوتر خود انتخاب می­‌کنید، خیالتان راحت باشد که فرآیند تعمیرات با کمترین قیمت انجام می‌­شود. کافی است درخواست تعمیر پاور کامپیوتر خود را ثبت کنید! کمتر از ۱۵ دقیقه، یک متخصص تعمیر کامپیوتر از شرکت ما مشخص و به شما معرفی می­‌گردد. بعد از تأییدتان، در سریع‌ترین زمان در محل شما حاضر است.

.

نوشتهٔ پیشین
تعمیر ال سی دی لپ تاپ
نوشتهٔ بعدی
تعمیر مادربرد کامپیوتر

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست