تعمیر مادربرد کامپیوتر

تعمیر مادربرد کامپیوتر

تعمیر مادربرد در مجموعه  تعمیر با ما به صورت کاملا تخصصی  توسط  تکنسین های مجرب و کاردان در زمینه تعمیرات کامپیوتر صورت می پذیرد . برای اینکه بتوانیم اشکالات یک مادربرد را رفع کنیم نیاز به دانش فنی خوبی درباره هر یک از قطعات کامپیوتر داشته باشیم. یک تعمیر کار مین برد باید بداند که قطعاتی که مرتبط به این برد است با چه ظرفتی میتواند روی مادربرد مونتاژ شود. خیلی از اشکالاتی که برای مادربردهای کامپیوتر بوجود میآید در اثر مونتاژ نادرست کامپیوتر است.

 قطعاتی مانند رم، پردازنده CPU، منبع تغذیه Power، هارد دیسک و کارت گرافیک اگر همگون با مادربرد نباشد میتواند اشکالاتی را برای آن بوجود بیاورد. با توجه به اینکه این موارد را در آموزش تعمیرات مادربورد بدانیم بهتر میتوانیم عیب یابی کنیم و مادربرد را تعمیر کنیم و اجازه ندهیم که این اشکال دوباره تکرار شود.

تعمیرات مادربرد کامپیوتر

آیا در مورد تعمیر مادربرد اطلاعاتی دارید؟ معمولا وقتی کامپیوتر یا لپ تاپ دچار مشکلاتی در اجرای برنامه ها، کاهش سرعت و … می شود، یکی از قطعاتی که بررسی می شوند، مادربرد است. این قطعه مغز رایانه است و تمامی قطعات و اجزا به نوعی به آن متصل هستند. کارت گرافیک، کارت های صدا و شبکه، تجهیزات مربوط به حافظه و … روی مادربرد تعبیه شده اند و خرابی این قطعه آسیب جدی به عملکرد سیستم و دیگر اجزای آن می زند. تعمیر مادربرد، شامل عیب یابی این قطعه، ترمیم اسلات ها، تعویض پایه ها و در نهایت، تعویض آن می باشد.

گاهی نیاز به لحیم کاری است و گاهی باید مدارها و آی سی ها و قطعات بسیار ریز روی برد، برداشته شده و تعویض گردند. مجموعا این اقدامات نیاز به تجهیزات ویژه دارد و باید توسط افرادی انجام شود که در این زمینه دوره دیده اند. در ادامه این مقاله، شما را با فرایند کلی تعمیرات مادربرد آشنا می کنیم. اما توصیه اکید داریم که برای جلوگیری از خرابی بیشتر سیستم، عیب یابی و ترمیم این قطعه را به تکنسین های تعمیر مادربرد در تعمیر با ما بسپارید.

هزینه تعمیرات مادربرد کامپیوتر

نمی توان به طور مشخص گفت که هزینه تعمیرات مادربرد چقدر است. بسته به شدت خرابی این قطعه، باید دید چه اقداماتی برای تعمیر آن لازم است. مثلا در شرایطی که پایه ها کج شده اند و نیازی به تعویض قطعه ای نیست، هزینه زیادی هم برای تعمیر مادربرد نباید پرداخت کرد. اما قیمت تعمیرات مادربرد در شرایطی که قطعات سوخته باشند و قابل ترمیم نباشند، به مراتب بیشتر خواهد بود. حتی ممکن است نمونه اورجینال برخی از قطعات بسیار گران قیمت و کمیاب باشد که در این صورت، هزینه نهایی بیشتر خواهد شد.

تعمیر مادربرد کامپیوتر

گارانتی تعمیرات مادربرد

مجموعه تعمیر با ما  خدمات تعمیر مادربرد را با گارانتی معتبر همراه کرده است. گارانتی تعمیرات مادربرد، بسته به مورد تعمیراتی، مدت زمان مشخصی دارد. در این مدت، کاربر می تواند مشکلات احتمالی برد تعمیر شده را از طریق تیم پشتیبانی، پیگیری و برطرف نماید. در رسیدی که پس از پایان روند تحویل به شما ارائه می گردد، یک شناسه درج شده است که با استفاده از آن می توانید گارانتی تعمیر مادربرد را البته در صورت نیاز، پیگیری نمایید. توجه داشته باشید که ضمانت نامه تعمیرات مادربرد بدین معناست که قطعات مورد استفاده اصل هستند و همکاران ما به درستی کار خود اطمینان دارند.

خدمات تعمیرات مادربرد

تعمیر با ما جهت سهولت کار کاربران عزیز خدمات دیل را به صورت کاملا حرفه ای ارائه می دهد:

 • رفع قطع شدگی مدار مادربرد

مدارها و پدهایی در مادربرد وجود دارند که اگر آسیب ببینند، عملکرد این قطعه و به دنبال آن کیفیت کاری کل سیستم را مختل می کنند. خط و خش های ناشی از باز و بسته کردن مادربرد، بی دقتی در پیچ کردن مادربرد، استهلاک و موارد دیگر، باعث آسیب دیدگی این پدها و مدارها شده و تعمیر مادربرد را ضروری می سازند. اگر شدت خرابی این مدارها زیاد نباشد، می توان آنها را تعمیر کرده و به این ترتیب، مشکل قطع شدگی مدار را نیز برطرف کرد. تکنسین های نمایندگی مجاز مادربرد پس از بررسی کامل این قطعه و عیب یابی دقیق مدارها و پین ها، موارد آسیب دیده را ترمیم می کنند.

 • تعویض قطعات SMD

یکی از مهم ترین بخش های مادربرد smd است که خود شامل اجزایی همچون مقاومت، خازن، سلف، دیود، ترانزیستور و … می باشد. خرابی هریک از این اجزا، باعث ایجاد اتصالی و اختلال در عملکرد سیستم می شود.

نکته قابل توجه این است که عیب یابی مادربرد و قطعات اس ام دی در این شرایط کار راحتی نیست و نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد. اگر عیب یابی و تعویض قطعات smd به درستی انجام شود، می توان بسیاری از ایرادها و مشکلات مادربرد و رایانه را برطرف کرد.

 • تعویض کنترلرهای io ، pwm ، usb ، lan

پورتهای مادربردهای جدید توسط چیپ اصلی هدایت و کنترل می ‌شوند و دارای کنترلر جداگانه نیستند. اگر هرکدام از این کنترلرها از کار بیفتند یا درست کار نکنند، ممکن است شاهد ایجاد مشکلاتی همچون خرابی و یا قلع مردگی چیپ در مادربرد باشیم.

تعویض کنترلرهای مادربرد، توسط تیم تعمیرات مادربرد و به شکل تخصصی و حرفه ای انجام می شود. همکاران ما ضمن عیب یابی و شناسایی کنترلرهای معیوب، آنها را با نمونه های جدید جایگزین می کنند تا مشکلات عملکردی برد نیز برطرف شوند.

تعمیر مادربرد کامپیوتر
Payam Gooyan Ava Pars
 • تعمیر چیپ جنوبی مادربرد

یکی از مراحل مهم تعمیرات مادربرد، مربوط به بررسی و ترمیم چیپ جنوبی این محصول است. چیپ جزء بخش های مهم مادربرد است که خرابی آن مشکلات بسیاری را در عملکرد برد اصلی ایجاد می کند. داغ شدن قبل از سوئیچ، داغ شدن بعد از سوئیچ کردن دستگاه، عدم وجود فرکانس در پایه کریستال، بوق زدن هر دو سمت خازن ها، بوق زدن تمام پایه های ساتا، بوق زدن تمام پایه های usb ، خال زدگی و بادکردگی، کار نکردن واحدهایی که توسط چیپ جنوبی کنترل می شوند و سوئیچ نشدن دستگاه، مشکلاتی هستند که تعمیر چیپ جنوبی مادربرد را ضروری می سازند.

حتی گاهی شدت آسیب دیدگی این قطعه به اندازه ای است که امکان تعمیر نداشته و حتما باید آن را تعویض کرد. تیم تعمیر مادربرد مرکز سخت افزار ایران برای تعویض چیپ از قطعه اورجینال استفاده می کنند تا مشکلی در عملکرد آن ایجاد نگردد.

 • تعمیر باتری مادربرد

مادربرد یک باتری دارد که تحت عنوان باتری پشتیبان یا باتری بایوس هم شناخته می‌شود. وقتی سیستم خاموش است، این باتری به مادربرد کمک می کند که ساعت و تاریخ را تنظیم نماید. باتری مادربرد تقریبا شبیه باتری ساعت مچی است و مثل هر قطعه دیگری، امکان خرابی یا از کار افتادن آن وجود دارد.

تعمیر باتری مادربرد زمانی انجام می شود که ساعت و تاریخ رایانه شما بدون هیچ دلیل مشخصی از حالت تنظیم خارج شوند. البته معمولا این قطعه قابل تعمیر نیست. لذا کارشناسان تعمیرات مادربرد در این شرایط اقدام به تعویض باتری مادربرد می کنند. به این ترتیب عملکرد برد به حالت عادی باز گشته و ساعت و تاریخ سیستم نیز مجددا تنظیم خواهند شد.

 • تعمیر خازن مادربرد

یکی دیگر از مراحل تعمیرات مادربرد، تعمیر و تعویض خازن می باشد. خازن مادربرد یک قطعه کوچک است که بار و انرژی الکتریکی دستگاه را در خود ذخیره می کند. خازن ها در چند نوع ثابت، سرامیکی، ورقه ای، میکا، الکترولیتی، آلومینیومی و تانتالیوم تولید شده و متناسب با ظرفیت مادربرد، در این قطعه تعبیه می شوند. چنانچه یک یا چند خازن در مادربرد درست کار نکنند، مشکلات متعددی در برد و کل فرایند کاری سیستم ایجاد خواهد شد.

مثلا ممکن است لپ تاپ یا کامپیوتر شما روشن نشود و یا این که به صورت ناگهانی خاموش شود. به هر ترتیب باید بدانید که تعمیر خازن مادربرد یا تعویض این قطعه، کار راحتی نیست و نیاز به مهارت بالایی دارد. اگر خطایی در روند باز کردن دستگاه و بیرون آوردن خازن ها رخ دهد، احتمال از کار افتادن مادربرد وجود خواهد داشت. معمولا در هنگام خرابی یا از کار افتادن خازن ها، خازن معیوب از مدار خارج شده و با یک خازن جدید و اورجینال جایگزین می گردد.

 • تعویض کارت صدای مادربرد

تعمیرات مادربرد شامل تعویض کارت صدا هم می شود. برای این منظور باید به ترتیب زیر عمل شود:

 • پیش از هر چیز، باید از نصب بودن کارت صدا در سیستم اطمینان حاصل کنید.
 • منوی تنظیمات صدا را باز کرده و ببینید که آیا با بیرون آوردن و جا زدن مجدد کابل اسپیکر، تغییری در این منو ایجاد خواهد شد یا خیر.
 •  مادربرد را بیرون آورده چیپ کارت صدا را بررسی نمایید.
 •  شماره روی کارت صدا را یادداشت کرده و یا از آن عکس بگیرید.
 •  در این مرحله تعویض کارت صدای مادربرد ، کارت صدای جدید را دقیقا مطابق با همان نمونه قدیمی و البته به صورت اورجینال خریداری کنید.
 •  قطعه جدید را در سیستم جاگذاری کنید.
 •  چند دقیقه زمان دهید تا کارت صدای جدید روی مادربرد خنک شود.
 •  مادربرد را مجددا در سیستم نصب کنید.
 •  در نهایت، از تشخیص و خوانده شدن کارت صدا در ویندوز اطمینان حاصل کنید.
نوشتهٔ پیشین
تعمیر پاور کامپیوتر
نوشتهٔ بعدی
تعمیر کارت گرافیک کامپیوتر

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست